wtorek, 20 grudnia 2011

Czy znacie jakąkolwiek Encyklopedie Roślin, zamieszczoną w Internecie?


 • Czy znacie jakąkolwiek Encyklopedie Roślin, zamieszczoną w Internecie?
Pytam, bo chcę przedstawić wam Encyklopedię Roślin, prowadzoną przez Poradnik Ogrodniczy.
Na jej stronach, każdy znajdzie wyczerpujące informacje na temat interesujących go roślin.
Proszę pomyśleć, jak opasłe są niekiedy tomy papierowych encyklopedii z podobnymi zagadnieniami, które stoją na naszych pułkach. Czy nie jest prościej i szybciej korzystać właśnie z tego typu przeglądarki?
Założyciele tej Encyklopedii Roślin, czwartego stycznia 2012 r. obchodzić będą trzecie urodziny!.
Wszystko zaczęło się na Portalu Poradnik Ogrodniczy.pl, gdzie prawie trzy lata temu, narodził się pomysł na założenie wspomnianej Encyklopedii. Celem pomysłodawców było ułatwienie miłośnikom zieleni, właściwe dobierać rośliny, ułatwiając w ten sposób np. zaprojektowanie ogrodu.

Polecana przeze mnie Encyklopedia Roślin, posiada największą bazę roślin ogrodowych i doniczkowych w Polsce, z możliwością wyszukiwania według cech, wyglądu, i wymagań uprawowych.
 • Autorach tej Encyklopedii Roślin są:
 • ·         Miłośniczka ogrodów – Jola
 • ·         Sylwia, która zamiłowanie do ogrodnictwa wykorzystuje prowadząc z siostrą od trzech lat firmę Oaza-Palmy Sp. z o.o., której działalność w głównej mierze opiera się na internetowej sprzedaży bambusów ogrodowych oraz palm
 • ·         Kasia – Technik Ogrodnictwa, która obecnie nie pracuje w swoim zawodzie
 • ·         Informatyk Krzysztof „Herbi”
 • ·         Mgr inż. Ogrodnictwa – Emil
 • Oraz administrator Encyklopedii, Ekonomista - Rafał „rafaloku”
Podany przeze mnie  LINK, zaprowadzi was do strony odsłaniającej wyżej wspomnianych autorów, gdzie przedstawiono lepiej, każdą z wymienionych osób.

 • Autorom niniejszej encyklopedii, z racji zbliżającej się obchodów rocznicy, składam wszystkiego dobrego, gratuluję wytrwałości i zaangażowania w tworzeniu tej strony.
Mnie wspomniana wyżej Encyklopedia roślin podoba się. 
Szybko zrozumiałem jej funkcjonowanie. Jedynym zastrzeżeniem, jakim mam w tej chwili, jest brak podpowiedzi, która mogłaby się pojawiać, gdy dany użytkownik(czka) nie zna prawidłowej nazwy, lub połknąłby albo przekręciłby którąś z literę, lub inaczej niż jest zapisana w biblioteczce, wpisałby nazwę rośliny. Wtedy pokazuje się napis głoszący - Brak wpisów spełniających kryteria wyszukiwania.
Jako przykładem pojawiającego się błędu, jest chociażby słowo jabłoń.
Użytkownik, w tym przypadku ja testujący funkcjonowanie przeglądarki, wpisałem słowo jabłonie, które mnie interesowały. Jednak zamiast odpowiedzi wyszukiwarka nie odnalazła nic, ponieważ źle wpisałem hasło. W jej bazie nie ma jabłoni, ani jabłek, tylko jest jabłoń, ponieważ w każdym z 13 odmian, (które po prawidłowo wpisanym słowie wyświetliły się) widnieje słowo nie jabłonie nie jabłko, tylko jabłoń plus nazwa gatunku.
Nie mniej nie jest to problem uciążliwy, ale powiedziałbym wręcz poprawiający nasze logiczne rozumowanie, każąc myśleć nad prawidłowym określeniem danego źle określonego gatunku rośliny.
 • Rośliny upiększają nasze otoczenie!!
Wszędzie gdzie mieszkamy, w miastach jak i na wsiach, jest wiele szarych miejsc, które można by zazielenić, nadając im nowego znaczenia, sadząc tam rośliny odpowiednio dobrane do panujących warunków.

Wszystko zależny od naszego zaangażowania, i dobrej woli. Pomocą w doborze roślin na pewno będzie Encyklopedia roślin, którą powyżej opisałem.
Wyobraźcie sobie ciemne północne podwórko, na którym nie ma żadnej zieleni, oprócz zdeptanej trawy. Jak myślicie, będzie rosło coś w takich trudnych warunkach?
Odpowiedź jest oczywista TAK !!
Nawet na tym podwórku można posadzić rośliny które dobrze będą się czuć w głębokim cieniu.
W doborze roślin na tak trudny teren,
pomogła mi właśnie zaawansowana opcja Encyklopedii Roślin.
Po otwarciu w Encyklopedii Roślin, opcji gdzie można określić jakie kryteria mają spełniać szukane przez nas rośliny, w cztery rubryki wpisałem wymagania jakie muszą spełniś rośliny na moim podwórku, podgląd na zdjęciu poniżej:
Wybrałem:
 • Stanowisko - cieniste
 • Wilgotność - gleby suche
 • Rodzaj gleby - ubogie
 • Oraz warunki co do mrozoodporności, aby roślinka nam nie zmarzła, wybrałem - w pełni mrozoodporna.


Po wpisaniu moich opcji jakie kryteria mają spełniać moje rośliny, kliknąłem w przycisk szukaj.
Po przetasowaniu strony, Encyklopedia Roślin wyszukała mi 9 roślin które spełniają moje kryteria.    
Wyniki mojego szukania, znajdziecie pod tymi Linkiem.  Przeczytacie tam o 9 roślinach, które można posadzić na moje ciemne, suche, nie urodzajne podwórko:
 1. Turzyca morowa, 
 2. Suchodrzewie tatarskim, 
 3. Śnieguliczce chenaulta, 
 4. Śnieguliczce białej, 
 5. Pióropusznik struci (paproć), 
 6. Pragnina syberyjska, 
 7. Irga dammera, 
 8. Bez czarny, 
 9. Dziurawiec kielichowaty.
Po tym wyborze, nie pozostaje nic innego jak przyjrzeć się tym roślinką, i wybrać te, które będą nie za duże, nie będą wymagały większego lub wcale przycinania.
Proste? 
Poniżej wstawiłem jeszcze dwa zdjęcia które przedstawiają malwy, które żyją niemal jak na pustyni.
Malwy te rosną u mnie pod murem domu, na pełnym słońcu, latem temperatura dochodzi nawet do ponad 50 stopni, ziemia jest jałowa, gliniasta, mega sucha. Nie dbam o nie wcale, a rosną i kwitną!
Dopatrzyć można się na nich co prawda mączniaka, ale wystarczy rośliny spryskac odpowiednim środkiem i problem zniknie. Proste?
Zatem korzystajcie z Encyklopedii roślin, i upiększajcie nasz świat!
każda roślina jest na wagę złota, nie tylko upiększy nam świat, ale zaopatrzy go w świeży tlen, niezbędny do zdrowego życia!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz